Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mariah Carey (* 27. března 1970) je americká popová zpěvačka, textařka, herečka a návrhářka. Se svými 215 miliony prodaných hudebních nosičů je jednou z nejprodávanějších zpěvaček světa. Také jako jedna z mála zazpívá až šest oktáv. Má celkem 17 skladeb na prvním místě v hitparádě USA Billboard Hot 100. Před ní jsou už jen Beatles. Jako jedna ze tří žen, které se živé zpěvem se umístila na šestém místě jako nejbohatší žena v zábavním průmyslu(222 milionů $). Za prodejnost alb získala 63x platinové ocenění.

I. Dětství

Mariah se narodila operní pěvkyni s irskými kořeny Anne Patricii Hickey a leteckému inženýrovi afrovenezuelského původu Alfredovi Royovi Careymu, kteří spolu měli tři děti – nejstarší Alison, Morgana a nejmladší Mariah. Mariah své dětství neměla nejjednodušší a prožila si své. Její sestra Alison na tom byla ještě hůř, měla totiž nejtmavější pleť. V té době se totiž smíšeným manželstvím nepřálo, o takových rodinách panovaly různé zvěsti. Sousedi jim dokonce otrávili psa. Tlak okolí byl tak silný, že se oba rodiče rozhodli rozvést. Mariah rozvod nesla těžce a zůstala s maminkou. Ta ji ve zpívání podporovala. Když byla Mariah starší, věnovala se jen zpěvu, po večerech nahrávala s kapelou, a když ráno usedla do školní lavice, usínala. Jednou při hodině matematiky se jí učitelka ptala, co chce v životě dělat. Mariah prostě odpověděla: „Zpívat.“ Její sen se začal plnit a všechno to připomíná pohádku o Popelce.

II. Objev

V roce 1988 se Mariah setkala s manažerem Columbia Music Tommy Mottolou na jedné párty, kde byl Starr, které Mottolovi předel demo nahrávku Mariah. Mottola si písku přehrál v autě jaklimě opustil večírek a byl velmi zaujatý tím co slyšel. Proto se rozhodl urychleně vrátit a Mariah najít, ale ona odešla. Mottola jí sledoval a dal ji smlouvu k podepsání. V roce 1990 vyšlo Mariah Carey stejnojmenné debutové album. Album se drželo na několik týdnu na prvních místech v USA Top 200 Billboard. Odměna se dostavila brzo v podobě dvou cen Grammy. Za “nejlepšího nového umělce” a “nejlepší ženský popový hlasový výkon” (skladba Vision of Love). Prodejnost alba byla velmi dobra, a mnohé překvapila - 18.milionu. Album bylo dokonce 9xplatinové. O rok později Mariah vydává své druhé, studiové album Emotions. Z tohoto alba pochází velké hity jako třeba Emotions, nebo Make It Happen, úspěch se opakoval. Píše se rok 1992 a Mariah vydává EP MTV Unplugged, které zachycuje její živé vystoupení v tomto pořadu, jedná se o jedno z nejprodávanějších alb, které vyšlo na základě tohoto vysílání.

III. Celosvětový úspěch

V roce 1993 se Mariah rozhodla udělat ve svém životě velkou změnu, vdát se za Tommyho Mottolu, muže, kterému patřila nahrávací společnost u které Mariah nahrávala své CD. Ještě před Vánoci tohoto roku vychází její nejúspěšnější album Music Box, jedno z nejprodávanějších alb v historii vůbec. Album, které ho se prodalo po celém světe 30.milionů kusů, Mariah je všude, všichni o ní mají zájem. Za masivním úspěchem alba stojí hned několik hitů, např. Dreamlover, Hero, Anytime You Need a Friend nebo Without You. Album se zárověn považuje za jedno z nejlepších alb natočeních v 90.letech. Všichni čekají jak se bude slibná kariera Mariah, které je ted již slavná po celém světe vyvíjet. Všechny překvapila vydáním vánočním albem roku 1994. Album Merry Christmas, které doprovázel legendární hit All I Want Is Christmas Is You se stalo vůbec nejprodávanějším vánočním albem všech dob, a All I Want Is Christmas Is You je každoročně, v období Vánoc nejstahovanější skladba na mobily. Píše se rok 1995 a Mariah konečně vydává další řadové album s jménem Daydream. Je to neuvěřitelné, ale prodejnost skoro dosáhla Music Boxu, Daydream se prodalo závratných 25 milionů kusů. Mariah je stále slavnější a žádanější, toho důvodu dochází v manželstvím k častým hádkám.

IV. Změna stylu a osamostatnění

V roce 1996 Mariah odchází od Mottoly, prý ji fyzicky napadal, a jeho záchvaty vzteku se nedaly vydržet. Mariah dokonce jednou prohlásila:" Když jsem se v roce 1993 vdávala za dnes už bývalého manžela Tommyho, vážně jsem si myslela, že je to navěky. Někdo mi tehdy měl dát pěstí,abych se probrala! Mariah se ponořila do nahravání nového alba Butterfly, které vychází v roce 1997. Na albu se objevuje vliv hip-hopu a RnB, které Mariah tak milovala. Album se drželo několik týdnů v těch nejlepších umístnění po celém světě, a prodá se ho něco okolo 17 milionů kusů. Mariah natáčí jeden ze svých nejemotivějších videoklipů Butterfly. Mariah tam dobývá po louce jen v lehkých šatech, a jezdí na koních. …Mariah usoudí, že je čas na přestávku, a tak vychází výběr písniček číslo 1 v USA z jednoduchým  názvem "Ones", výběr má velký úspěch a o rok později vychází dlouho očekávané album Rainbow, to doprovází singl Heartbreaker, který se okamžitě stává hitem. Umístnění alba je možná menším zklamáním, ale i tak, že dosáhlo v USA na druhou příčku se ho celostvětově prodalo přes 12.milionu kopií.

V. Psychické zhroucení a film Glitter

V roce 2001 Mariah podepisuje jednu z nejlukrativnějších smluv v celém huebním průmyslu. Po odchodu ze Sony Music jí Virgin nabízí po dvouleté pauze od vydání alba Rainbow se má jednat o jeden z nejúspěšnějších comebacků v historii. Točí se dokoce i autobiografický film Glitter (v ČR vyšlo pod názvem Stát se hvězdou. K němu má výjít stejnojmenné album, které má sloužit jako soundtrack k filmu. Album mělo být ve stylu 80.let a písničky měli skvělý zvuk. Bohužel vydání alba bylo naplánováno hodně špatně, album vycházelo 20. září 2001 singl vyšel dokonce 11. září 2001. V ten den se stal jeden z nejhroznějších teroristických útoků, a lidé neměli čas ani pomyšlení chodit na film, který kritici jednomyslně smetli, a Mariah označili za, hned po Madonně, nejhorší herečku. Na propagaci CD Mariah vydávala spoustu energie, spala dokonce jen tři hodiny denně. K tomu se jí rozpadl krásný vztah s …, s nímž plánovala rodinu. Na soukromých problémech Mariah se také promítne bulvár, který si vymýšlí jednu lež za druhou (např. její pokus o sebevraždu, její manýry). Mariah se ocitá na psychiatrické léčebně. Alba Glitter se celosvětově prodalo 7 milionů kusů a Virgin, které očekávalo prodejnost Music Boxu, dalo Mariah pohádkové odstupné. Sony Music využívá situace a vydává 2CD Greatest Hits, to se ale úspěchu netěší, a úspěch se objevuje až v roce 2005, kdy vyjde v re-edici.

VI. Comeback ve velké stylu

V roce 2005 vychází dlouho očekávané album The Emancipation Of Mimi, hned první singl Its Like That zaznamenává úspěch po celém světě. Album se hned po uvedení do obchodů dostává na první místo. Další úspěch přichází z druhým singlem We Belong Together, tato skladba se řadí mezi nejúspěšnější skladby od Mariah Carey, hned vyšplhala v USA na první místo a zůstala tam dokonce 16.týdnů! Mariah tam v počtu písniček na prvním msítě porazila Elvise Preslyeho, před ní jsou už jen Beatles(21.písniček na prvím místě). Mezi tím co se singl We Belong Together drží na první příčce, vychází další singl Shake It Off, singl vyšplhal na sruhé místo a Mariah se zařadila mezi hrstku umělců, kterým se podařilo mít dva singly v nejlepší trojce. Díky velmi dobré propagaci alba si Island Records si album vede pořád dobře. Do dnešního dne se ho prodalo okolo 10.milionů kusů a stalo se nejprodávanějším albem roku 2005. V roce 2006 vchází reedice obohacená o nové písničky a DVD s klipy. Singl Don't Forget About Us se v USA opět dočkal první příčky. Na Mariah se hrnou nominace a výhry. Dokonce získala osm nominací na ceny Grammy, získala nakonec tři. Nutno připomenou, že zlatý gramofonek si odnesla před 16.lety. Mariah a jejímu týmu se podařilo něco neskutečného, vrátili Mariah tam kam patří, na výsluní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář